Jedenáct místností hlavní prohlídkové trasy vyzdobí zhruba 40 květinových vazeb, které naaranžují zkušení floristé z vybraných jihočeských památkových objektů. Pod jejich rukama se budou proměňovat v bohaté květinové vazby letničky i trvalky, ale také byliny a zeleň. Návštěvníci budou moci obdivovat aranže z jiřin, gladiol, aster, kopretin, cínií, slunečnic, třapatek, hortenzií či levandule, které doplní břečťan, okrasné trávy či dekorativní keře.
"Rozhodli jsme se tentokrát využít vlastních zdrojů, a tím také upozornit na rozsáhlou terasovitou opatskou zahradu, která se rozkládala na severní straně opatského domu a bývalého pivovaru," řekla Tondlová ČTK. Existenci zahrad v klášterech dokládá už Řehole sv. Benedikta ze 7. století, jíž se řídili také zlatokorunští cisterciáci. Bylinkové a užitkové zahrady patřily k nutnému zázemí klášterů, protože rostlinná strava tvořila podstatnou část mnišského jídelníčku. Okrasná zahrada ve zlatokorunském klášteře je zmiňována od 17. století, přičemž jejího největšího rozmachu bylo dosaženo právě v době posledního opata Bylanského.
Z jihočeských zámků rozsáhlé květinové výstavy tradičně pořádají kasteláni v Třeboni, Kratochvíli a také na hradě Rožmberku. Tam budou moci návštěvníci obdivovat květinová aranžmá v historických prostorách od 27. do 31. srpna, tentokrát na téma Vivat Aqua. Součástí projektu bude Hradozámecká noc, ke které se 30. srpna připojí všechny hrady a zámky na jihu Čech ve správě Národního památkového ústavu. Ve druhém prázdninovém měsíci prohlídky hradů a zámků obohacují nejen květiny, ale také další unikátní výstavy, divadla, koncerty i šerm a tanec.
zdroj: ČTK