V cizině se může jaro prodražit
Plánujete odpočinout si od náročných měsíců a dát si krátkou jarní dovolenou v zahraničí? Ať už vyrazíte zdolávat poslední sníh na sjezdovkách nebo raději zvolíte teplo u moře, čekají vás výdaje, které mohou se stavem platebního účtu nemile zamávat. Zvlášť když si nebudete dávat pozor – fíglů a nástrah, které vás mohou připravit o peníze, je totiž všude plno. Ty nejzásadnější tipy shrnuje Adam Kolesa z platební služby Mallpay.
Necestujte s jedinou kartou
Nejen pro případ dovolených platí jeden tip – nikdy nejezděte s jedinou platební kartou. Nikdy nevíte, kdy ji můžete ztratit nebo poškodit a náhradu budete v zahraničí shánět složitě. Pro takové případy se vyplatí mít v peněžence i „druhou chytrou kartu“. Druhou kartu v tomto případě v uvozovkách, jedná se totiž o skutečný bankovní termín.
Druhá karta je karta, se kterou můžete platit všechny zbytné věci. Není propojena s účtem, kde máte úspory, takže její ztráta, blokace nebo případně krádež není tak riziková, jako u té běžné, kterou používáte pro hospodaření domácnosti v Česku. A pokud je tato „druhá karta“ i chytrá. má navíc funkce, které jsou přizpůsobené právě její specifické funkci.
Co například umí nejoblíbenější chytrá karta Mallpay?
Je zcela zdarma
Dokáže odložit všechny platby až o 50 dní
Poslat až 50 tisíc na jakýkoli účet (a zaplatit až o 50 dní později)
Vybírat z bankomatu kdekoli po světě zdarma
Zapínat a vypínat možnost plateb na internetu v reálném čase
Zapínat a vypínat možnost výběrů z bankomatu v reálném čase
Okamžitě zablokovat
Fungovat čistě virtuálně, bez plastu
Na nákupy poskytne zdarma záruku o rok delší než určuje zákon
Když apartmán neodpovídá fotkám a ještě si strhnout neohlášený poplatek za úklid
Zajišťujete si ubytování sami? Ať už v případě AirBNB nebo velkých serverů typu Booking.com si dejte si pozor na nejrůznější poplatky, které mohou být přičtené k celkové ceně za ubytování. Některé z nich po vás může majitel chtít až na místě a v souladu s podmínkami má právo na to stáhnout si je přímo z vaší karty.
A co teprve když zjistíte, že vybraný apartmán v realitě ani trochu neodpovídá inzerovaným fotografiím… Abyste zbytečně nepřišli o peníze zaplacené za službu, se kterou nejste spokojeni, využijte k úhradě odloženou platbu. Ta je stále vyhledávanějším způsobem placení – umožňuje zaplatit za službu ihned, ale peníze se z vašeho účtu odešlou až do 50 dnů.
Nehrozí tak, že byste platili za nevyhovující pokoj a pak čekali na vyřízení reklamace bez peněz na účtu. A každý skrytý poplatek máte případně možnost rozporovat.
Pozor na dynamické převody
Už jste se setkali se zkratkou DCC? Právě ona vás může v cizině „stát“ peníze navíc. Jedná se o dynamickou konverzi měn, službu, která převede účtovanou částku na měnu, ve které je vedený váš platební účet. V praxi to znamená, že si u některých obchodníků budete moci na terminálu vybrat, v jaké měně zaplatíte. Nenechte se ale zlákat platbou v korunách – převod totiž probíhá v kurzu výhodném především pro provozovatele terminálu. Pokud nechcete prodělat, zvolte platbu v místní měně. Při převodu se pak použije směnný kurz vaší banky, který bude v drtivé většině případů výhodnější.
„Na dynamickou konverzi můžeme v zahraničí narazit i při výběrech z bankomatů, a i zde se vyplatí částku nepřevádět. Před odjezdem je dobré si také ověřit u banky, zda účtuje poplatky za výběr v zahraničí, případně si zřídit účet, který zahrnuje výběry zdarma, jako je například naše Mallpay karta,“ doplňuje Adam Kolesa z Mallpay.
Pořiďte si virtuální kartu
Turistické destinace jsou oblíbeným „lovištěm“ kapesních zlodějů. Pokud se bojíte, že byste při příjemném posezení v baru nebo nákupech mohli přijít o platební kartu, pořiďte si její virtuální kopii. „Virtuální karty jsou i díky rozmachu chytrých hodinek stále oblíbenější. Odpadá nutnost nosit plastovou kartičku v peněžence – stačí si nahrát její ekvivalent do elektronických peněženek, které nabízí třeba Google, Apple nebo Garmin, a pak platit pohodlně mobilem nebo chytrými hodinkami,“ doplňuje Adam Kolesa. Virtuální karta je ve vašem mobilu v bezpečí a chráněna proti zneužití, a v případě krádeže ji snadno zablokujete.
O „kapesné“ vás snadno připraví záloha za půjčení lyží nebo auta
Skipasy, wellness, občerstvení u sjezdovky, okružní jízda na moři… Jarní dovolená se mohou prodražit a některým výdajům se prostě nevyhnete. I tak se ale snažte většinu věcí zařídit ještě doma před odjezdem – třeba servis lyží nebo doplnění chybějící sportovní výbavy.
Na místě pak neutrácejte bezhlavě a nejdřív si porovnejte více nabídek – je pravděpodobné, že půjčovna hned na pláži nebo u vleku bude mít ceny mnohem vyšší, než když popojede o kousek dál. A nezapomínejte třeba na vratné zálohy za půjčení lyžařského vybavení nebo auta – často vás mohou nemile překvapit a zamávat se zůstatkem na vašem účtu. I v takovém případě se vyplatí mít kartu, která umožní zaplatit za služby až z pohodlí domova. „Dovolenkové výdaje tak uhradíte, až dorazí další výplata, a v klidu si užijete zasloužené volno na horách nebo u moře s dostatečnou finanční rezervou,“ zakončuje Adam Kolesa.