V Českém Krumlově otevřou Muzeum vltavínů

V Českém Krumlově se v polovině června otevře Muzeum vltavínů. Ve městě s památkami UNESCO, které patří k nejnavštěvovanějším v zemi, ukáže návštěvníkům nejreprezentativnější vzorky vltavínů vybrané z více než 30.000 kusů. Přiblíží jim příběh, jak tato česká rarita vznikla. Expozice by měla oslovit laiky i odbornou veřejnost, řekl ČTK projektový manažer muzea Vít Kršul. 

"Vltavíny vznikly po dopadu meteoritu na zem před zhruba 14,5 milionem let na území dnešního Bavorska. Ten svou ohromnou energií přetavil písek, který na místě dopadu byl, a ohromným tlakem ho vymrštil 250 až 400 kilometrů daleko. Naštěstí zrovna směrem na naše území, takže dnes tu díky tomu vltavíny můžeme najít," vysvětlil Kršul. Nevyskytují se nikde jinde na světě ani v samotném kráteru. 

Muzeum za podpory evropské dotace vzniká v renesančním domě v Panské ulici v centru města. Teď se tam dokončuje rekonstrukce klenutého sklepa a místností v prvním nadzemním podlaží, instalují se technické prvky samotné expozice. Její koncepci navrhl pražský architekt Petr Tošovský. Vltavíny nebudou jen ve vitrínách, ale i v třímetrových skleněných tubusech. V krátkém úvodním pořadu se návštěvníci dozvědí celý příběh vltavínů. 
    
"Na počátku projektu byla myšlenka ukázat lidem, že geologie může být zajímavá a že v jižních Čechách máme přírodní bohatství, které je světově ojedinělé," uvedl geolog Kršul, který se za vltavíny na jih přestěhoval ze severních Čech. Prodavač v obchodě se šperky s lahvově zelenými vltavíny podle něj Japoncům nevysvětlí, o jakou raritu jde. Muzeum chce také oslovit školáky i laiky, najdou tu třeba animaci kráteru po dopadu meteoritu a další zajímavosti. 
    
V plánu jsou přednášky i dílny. K dispozici bude počítačová databáze vltavínů a další informace pro odborníky. Na vybudování Muzea vltavínů získalo stejnojmenné občanské sdružení dotaci téměř pět milionů korun z Regionálního operačního programu Jihozápad. 
    
Největší sbírky vltavínů v Česku jsou dosud v muzeu v Týně nad Vltavou a v Třebíči. Vidět je mohou i návštěvníci brněnského Moravského zemského muzea a Národního muzea v Praze. Tam jsou ale ukryté v depozitářích a vystavené v jedné z mnoha expozic. Většina vltavínů, od mikroskopických po patnácticentimetrové, je ve sbírkách soukromých. 
 
zdroj: ČTK