"Čtyři pět let se snažíme dostat v co největších objemech na ruský trh, když se nám to podaří, a indexově to narůstá neuvěřitelně, z 200 milionů korun bychom mohli být v příštím roce na třistamilionových tržbách, tak se to zhatí," uvedl Teplý. Největší dopad budou mít podle něj sankce na českokrumlovský závod, kde se vyrábí Rusy velmi oblíbená Niva. Měsíčně jí do Ruska Madeta vyváží 60 tun a její export meziročně nejrychleji roste.
"Mám čerstvou informaci, že kamiony, které jsou na hranici, se vracejí, my budeme vracet peníze. Nivu pro Rusko děláme dva výrobní dny v týdnu, či-li musíme propustit lidi," uvedl. Možný počet propouštěných odmítl uvést. Podle něj budou mít sankce v tomto případě dopad i na zemědělce, protože nebude třeba tolik mléka. Teplý míní, že Německo a další evropské mocnosti budou producenty a zpracovatele dotovat, nahradí jim újmu, a ti pak zahltí trhy. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by se případné kompenzace zemědělcům kvůli ruským sankcím měly řešit hlavně na úrovni EU v rámci zemědělské politiky.
Sankce se dotknou všech závodů Madety, do Ruska společnost vyvážela také sušené mléko, máslo, valnou většinu sortimentu tvrdých a plísňových sýrů, sýrových dortů, popřípadě i jogurtů, celkem asi dvou třetin portfolia výrobků Madety. "Nejsou to zanedbatelná množství," řekl ČTK. Do povolení vývozu do Ruska Madeta podle něj investovala miliony korun. Konstatoval, že všichni zpracovatelé teď budou hledat odbytiště jinde a budou se muset podbízet s cenami. Madeta to ale podle něj přežije. Loni utržila 5,2 miliardy korun.
České mlékárny společnosti Bongrain Europe ruské sankce poškodí, ale ne podstatně, protože pro ně Rusko není významným odbytištěm. "Nebude to mít ekonomický dopad okamžitě, ale z hlediska perspektivy určitě," řekl ČTK zástupce těchto mlékáren Oldřich Obermaier. Uvedl, že mlékárny by chtěly prodej v Rusku zvyšovat. Společnosti Bongrain patří mlékárny Pribina v Přibyslavi, TPK Hodonín a Povltavské mlékárny v Sedlčanech. Minulý rok dohromady vyrobily přes 30.000 tun sýrů.
zdroj: ČTK