Sezonu v muzeu v Krumlově zahájí výstava velikonočních pohlednic

Exponáty z jedné z největších sbírek velikonočních pohlednic na starém kontinentě si budou moci prohlédnout návštěvníci v Regionálním muzeu v Českém Krumlově. Nejstarší pochází z roku 1898. Pohlednice muzeu zapůjčil Franz Salzmann z dolnorakouské obce Aschbach-Markt. Výstavou Radostné Velikonoce muzeum zahájí po dvouměsíční přestávce 3. března letošní turistickou sezonu, řekl dnes ČTK kurátor výstavy Ivan Slavík. 

"Franz Salzmann byl dlouhá léta ředitelem domu s pečovatelskou službou pro seniory v dolnorakouském Amstettenu a právě tam před lety vznikl základ sbírky," uvedl kurátor. Salzmann totiž pro své klienty jako terapii pravidelně organizoval společné besedy k nejrůznějším tématům. K ilustrativnímu dokreslení jedné své přednášky o velikonočních zvycích přinesl mezi posluchače krabici s několika starými pohlednicemi po babičce. Vyvolaly nejen vzpomínání na různé velikonoční zvyky a tradice. 
    
"Kromě toho, že se sami senioři začali téměř až náruživě starat o nové přírůstky, jejich třídění a určování - naplnili jsme i původní terapeutický záměr: nad novými pohlednicemi vždy spontánně vyvstaly živé vzpomínky a nejrozmanitější historky, které probudily zájem i těch našich klientů, kteří až do té doby patřili spíše k těm dlouhodobě zamlklým a obtížněji komunikujícím," řekl Salzmann ČTK. 
    
Že jsou Velikonoce oblíbeným svátkem v mnoha zemích všech kontinentů a velikonoční pohlednice, s nepřeberným množstvím křesťanských i zvykoslovných motivů, artiklem překračujícím hranice času i prostoru, záhy ukázal mimořádně vysoký mezinárodní zájem o výstavu. Premiéra v roce 1998 se uskutečnila v mateřském Amstettenu a představila prvních 300 narychlo shromážděných pohlednic. Od té doby výstava překračuje hranice - co rok, to jedna zahraniční zastávka. Letos poprvé bude prezentována v České republice. Aktuálně má sbírka přes 3000 exponátů ze 42 zemí. 
    
"Na pohlednicích jsou zaznamenány jednak církevní a jednak lidové obyčeje. Náměty se liší, každá země uvádí ve vyobrazeních specifika, jak se u nich Velikonoce slaví. Styčné motivy jsou vajíčka, zajíčci či beránci," popsal kurátor. Pohlednice jsou pořízeny nejrůznějšími technikami, od litografií přes barevné i nebarevné tisky, až po současné. Na výstavě budou mimo jiné rozděleny do tematických okruhů, ať už jsou to velikonoční krajiny, kroje, vajíčka, různé kuriozity i náboženské motivy. 
 
zdroj: ČTK