Za celou loňskou sezonu rybáři podle statistiky Českého rybářského svazu ulovili přes 119.000 pstruhů a lipanů. Většinu do vod vysadily místní organizace Českého a Moravského rybářského svazu. Ne všechny ryby dnes skončí na talíři, někteří rybáři dodržují své rituály, první rybu vrátí vodě.
"Do našich pstruhových revírů se nám před sezonou podařilo vysadit téměř 30.000 pstruhů duhových, sivenů a pstruhů obecných. Všechny ryby mají lovné míry. Ten, kdo je dnes uloví, si je může odnést domů," řekl ČTK hospodář jihočeského územního svazu Českého rybářského svazu Milan Hladík. Jsou mezi nimi i čtyřkilogramové kusy. Většinu ryb se ale rybářům před zahájením sezony letos jako obvykle nepodařilo na sádkách vykrmit kvůli dlouhé zimě.
I když většina pstruhových nádrží díky slunečním dnům přece jen rozmrzla, voda v řekách je stále velice studená, nástup aktivity ryb bude pomalejší. Ryby budou brát pomaleji. S termínem podle rybářů nelze hnout. Je předpoklad, že lipan, který je hlavní rybou pstruhových revírů, je už vytřený, a doba, aby se pstruh, jenž se rozmnožuje na podzim, po zimě zotavil, je podle Hladíka dostatečná. Navíc místa, kde se rozmnožují, jsou vyhlášenými rybími oblastmi, kde se chytat nesmí. Taková trdliště jsou třeba na Vltavě u Zlaté Koruny a v Boršově pod jezy, na Volyňce jsou to pak celé úseky.
Nad dodržováním pravidel bdí jenom na jihu Čech 580 členů rybářských stráží. Loni vykonali 14.500 pochůzek a zjistili 1400 přestupků. "Správní řízení se daří dotáhnout do konce, sankce zaplatí 90 procent z nich," řekl ČTK technik jihočeského územního svazu ČRS Jiří Marek. V každém z revírů mohlo dojít ke změnám pravidel. Rybáři si je musejí nastudovat v brožurách, které dostanou spolu s rybářským lístkem.
zdroj: ČTK