"Není možné, aby železniční spojení mezi Vídní a Prahou trvalo dvojnásobně dlouhou dobu než spojení mezi Vídní a Salcburkem. To se musí měnit," uvedl Fischer. Cestující z Vídně do Salcburku stráví ve vlaku necelé 2,5 hodiny, trať měří 315 kilometrů. Trať mezi Vídní a Prahou měří 415 kilometrů, rychlík ji absolvuje za 4,5 hodiny. Vlak přes ČR ale nejede nejkratší cestou přes Vysočinu, mezinárodní rychlostní koridor vede přes Pardubice a Brno.
"Dobudování hlavních dálničních tahů i zrychlení železničního spojení je pro ministerstvo dopravy důležité a samozřejmě s ním počítá ve všech svých koncepcích," řekl ČTK mluvčí úřadu Tomáš Neřold. Výstavbu ale limitují faktory, které není v moci ministerstva ovlivnit. Především jde o nedořešení územních plánů krajů a obcí a problematická majetková vypořádání s některými vlastníky pozemků, dodal mluvčí.
Podle Zemana se na horší infrastruktuře mohl projevit i fakt, že obě strany mezi sebou delší dobu na oficiální mezinárodní úrovni nejednaly. "Heinz Fischer projevil lítost nad tím, že ministři dopravy obou zemí se za poslední čtyři roky nesešli. A i to je možná důsledek toho, že neexistuje efektivní dálniční spojení mezi Vídní a Prahou nebo Lincem a Českými Budějovicemi," uvedl český prezident.
Zemana přivítalo dnes v Českém Krumlově několik desítek jeho odpůrců s transparenty. Na jednom například stálo: Vítáme prezidenta na schwarzenberském zámku. Na dalším zase byl nápis: Zeman je ostuda ČR. Svůj protest na transparentech vyjádřili i ekologičtí odpůrci jaderné energetiky.
Právě Zeman coby český premiér podepsal v roce 2000 s tehdejším rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem dohodu zakotvující bezpečnostní a informační standardy kolem elektrárny. "Dohoda v Melku zajišťuje mezi oběma zeměmi nadstandardní podmínky v oblasti kontroly jaderné bezpečnosti," řekl Zeman. "Víme, že Česká republika s jadernou energií počítá, a také, že je rozšířená téměř na všech kontinentech. Víme také, že ne vždy je bezpečná, a nám jde právě především o tu bezpečnost," uvedl Fischer.
Český prezident rovněž ocenil investice, které z rakouské strany do tuzemska putují. "Chtěl bych poděkovat za to, že rakouští investoři u nás nacházejí dobrou živnou půdu. Věřím, že tento příliv ještě zesílí," řekl Zeman. Rakousko je podle Fischera po Německu a Nizozemsku třetím největším zahraničním investorem v Česku.
Zeman jako český prezident byl v Rakousku v dubnu. Šlo o jeho druhou zahraniční cestu po nástupu do funkce. S Fischerem se tehdy shodli, že je třeba dbát na bezpečnost jaderné energetiky.
Politici spolu na jaře mluvili i o historii, vzájemné vztahy čas od času narušuje téma vysídlení německy mluvícího obyvatelstva po druhé světové válce z tehdejšího Československa.
Čeští a rakouští prezidenti se setkávají často. Fischer byl na oficiální návštěvě Prahy v roce 2009, Zemanův předchůdce Václav Klaus byl v Rakousku pracovně naposledy loni.
Česko-rakouské politické vztahy byly v minulosti napjaté právě kvůli rozdílným názorům na Jadernou elektrárnu Temelín a poválečné události; v posledních letech se ale atmosféra mezi Prahou a Vídní výrazně zlepšila. Česko a Rakousko jsou významní obchodní a investiční partneři.
zdroj: ČTK