Mlékárenská výroba se na výnosech podílela 88,41 procenta, tedy 4,538 miliardy korun, z toho export 827,787 milionu Kč. Přes 22 milionů korun akciová společnost utržila za prodej zrušeného závodu v Prachaticích. Jeho program byl přesunut do závodů v Plané nad Lužnicí a Jindřichově Hradci. Počet zaměstnanců se meziročně snížil o 97 na 1508.
Z hospodářského výsledku po zdanění ve výši 65,764 milionu Kč putovalo 62,475 milionu do kapitoly nerozdělený zisk ke stávajícím 152 milionům. Zbytek do rezervního fondu.
Letos se vedení podniku zaměřilo na optimalizaci řídicího aparátu ředitelství a pokračování centralizace výroby a výrobních míst a také na stabilizaci nákupu surovin, obalů a polotovarů formou dlouhodobých smluv.
Madeta loni zvýšila objem vykupovaného mléka o devět procent na 370 milionů litrů. Denně ho tak zpracovala přes milion litrů, tedy o více než 100.000 litrů meziročně více.
Madeta vyrábí v pěti závodech přes 250 různých výrobků, téměř 50 procent produkce tvoří sýry. Produkty vyváží do 15 zemí. Mezi hlavní vývozní artikly patří máslo, sušené mléko a bílé přírodní sýry. Nejvýznamnějšími zahraničními odběrateli jsou kromě Libanonu státy EU, ale také další asijské země a USA.
Investice zhruba 80 milionů korun se loni týkaly především koncentrace a stabilizace výroby, souvisejících s přesunem výroby z uzavřeného závodu v Prachaticích do závodů v Jindřichově Hradci a Plané nad Lužnicí. Část pak byla určena na přípravu další výstavby v Plané nad Lužnicí, která souvisí s přesuny výrob ze závodů v Řípci a Pelhřimově v příštích letech.
Bylo také potřeba investovat do obnovy technologických zařízení v Plané nad Lužnicí a Jindřichově Hradci nebo do některých ochranných prvků, jako jsou například detektory kovů nutné k zabezpečení požadavků EU. Letos Madeta plánuje do modernizace investovat asi 60 milionů korun.
zdroj: ČTK