Cyklistům, kteří dotčeným územím projíždějí, se nabízí jedinečný pohled. "Musíme si uvědomit, že se jedná o prostor, který odděloval tehdejší východní a západní blok, a tím pádem byl několik desítek let uzavřený a nepoznamenaný zásahem člověka," řekl ČTK viceprezident Evropské cyklistické federace z Nadace Partnerství Daniel Mourek.
Stezka zeleným pásmem vede napříč celou Evropou. Spojuje území od Barentsova moře, kde vedla železná opona mezi Finskem a Sovětským svazem, až po Černé moře, kde východní blok od západního oddělovala hranice mezi Bulharskem a Tureckem. Jde tak o 10.500 kilometrů dlouhé pásmo, které kopíruje nebo protíná 24 států.
Podle Mourka je pro cyklisty nejatraktivnější úsek od maďarských hranic, kolem Slovenska, Česka, Rakouska a Bavorska. "Jedná se o kombinaci zajímavé přírody i s dobře dostupnými místy na přenocování. To je třeba rozdíl oproti Finsku, kde jsou úseky o délce až 100 kilometrů, které nevedou v blízkosti žádného města nebo obce," řekl.
Evropský zelený pás protíná 40 národních parků a více než 3200 chráněných přírodních území. Třídenní konference ve Slavonicích se zúčastní více než 100 zástupců ze 23 zemí.
zdroj: ČTK